Křest Kroniky první republiky, díl 1919

Ukázka knihy Kroniky první republiky druhý dílV pondělí 2.12. proběhlo představení druhého dílu unikátní sběratelské lahůdky – Kroniky první republiky, díl 1919. Křest proběhl v nádherných prostorech Expozice České národní banky za účasti autorů Pavla Kosatíka a Jaroslava Moravce.

„Měl to být první rok nového letopočtu. Národ, který získal samostatnost, jím měl konečně vstoupit do nové, slavné, navíc republikánské éry. Stalo se ale něco jiného… Rok 1919 se stal rokem krize.“ (Pavel Kosatík)

Zdena Harcubová a zlatá Kronika 1919

První díl Kroniky první republiky, který vyšel na podzim roku 2018, přibližuje rakousko-uherské oběživo a změny, k nimž došlo ihned po vzniku Československa. Sleduje například první měnová opatření československého státu a proces přípravy prvních československých provizorních platidel.

Ve druhém díle sledujeme zejména měnovou reformu a odluku československé měny od měny rakousko-uherské, přípravu tzv. kolkovací akce, kolkování bankovek a související opatření, jejichž vrcholem byl vznik samostatné československé měny. Významná část je věnována přípravě a výrobě prvních československých definitivních platidel, na jejichž výtvarných návrzích se podílel světoznámý český umělec Alfons Mucha.

I druhý díl je bohatý na vyobrazení velkého množství numismatického materiálu, zčásti unikátního i ještě nepublikovaného. Stejně jako první díl vychází v limitované sérii v provedení zlatá a stříbrná. Na vzniku medailí k dílu 1919 se podíleli akademický sochař a medailér Zbyněk Fojtů, sochař a medailér Josef Oplištil, sklářský výtvarník, medailér a pedagog světového významu Jiří Harcuba, mladí medailéři Petra Brodská a Asamat Baltaev.